Wpisany przez Administrator
|
wtorek, 03 marca 2015 12:26 |
TAJEMNICE II WOJNY ŚWIATOWEJ: MUSZKIETERZY
Spotkanie z Jerzym Rostkowskim 8 marca, godz. 15.30
Muszkieterzy przez aliantów uznawani byli za jedną z najlepszych grup wywiadowczych w czasie II wojny światowej. Kontrowersyjne działania polskich szpiegów przez długi czas pozostawały jednak tajemniczym epizodem historii. Tym bardziej, że do jej rozbicia przyczyniła się Armia Krajowa... Jerzy Rostkowski odsłania tę tajemnicę w swojej najnowszej książce.
Dworek Białoprądnicki zaprasza w niedzielę, 8 marca, o godz. 15.30 na spotkanie z pisarzem Jerzym Rostkowskim i promocję jego najnowszej książki „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń”. Tajna organizacja wywiadowcza o nazwie "Muszkieterzy" przez długie lata pozostawała jednym z najbardziej tajemniczych epizodów polskiej historii z czasów II wojny światowej. Brakowało książek i publikacji na temat kontrowersyjnych działań polskich szpiegów. Lukę tę wypełniła dopiero książka Jerzego Rostkowskiego.
Licząca zaledwie kilkaset osób, głęboko zakonspirowana organizacja została powołana do życia w 1939 r. z inicjatywy Stefana Witkowskiego. Z ogromną odwagą prowadziła działania szpiegowskie przeciwko Niemcom, nie tylko na terenie okupowanej Polski, lecz także w wielu krajach Europy. Po 17 września 1939 r. również na obszarach zajętych przez Sowietów. To właśnie Muszkieterzy, jako pierwsi, przekazali Zachodowi informacje dotyczące nazistowskich obozów koncentracyjnych. Prowadzili również doskonałą działalność kontrwywiadowczą, wspierając cały Ruch Oporu. Przez aliantów uznawani byli za jedną z najlepszych i odnoszącą największe sukcesy do momentu rozbicia jej przez Armię Krajową i Gestapo.
Jerzy Rostkowski jest człowiekiem z pasją, który od wielu lat zajmuje się rozwiązywaniem największych tajemnic II wojny światowej. Przez wielu nazywany "popularyzatorem historii". On sam skromnie uważa, że najzwyczajniej na świecie "robi swoje" - odnajduje i opisuje tajemnice.
Spotkanie, połączone z projekcją filmową, odbędzie się w niedzielę 8 marca o godz. 15.30 w Zajeździe Kościuszkowskim. Wstęp wolny.
informacja prasowa
|